Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ

Στα Γ.Α.Κ. - Τοπικό Αρχείο Παραμυθιάς λειτουργεί αναγνωστήριο για το κοινό, για μελέτη αρχειακού υλικού, από Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 09:00-15:00. Οι πολίτες μπορούν να αναζητήσουν δημόσια ή ιδιωτικά αρχεία, μετά από αίτησή τους και σύμφωνα με τον κανονισμό του αναγνωστηρίου της υπηρεσίας.

Αναγνωστήριο

Βιβλιοθήκη

Στα Γ.Α.Κ. – Τοπικό Αρχείο Παραμυθιάς λειτουργεί βιβλιοθήκη, υποστηρικτικά στις δραστηριότητες του Αρχείου και στις έρευνες όσων συμβουλεύονται το αρχειακό υλικό το οποίο απόκειται στην υπηρεσία. Η βιβλιοθήκη δεν είναι δανειστική και λειτουργεί στο χώρο του αναγνωστηρίου σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας του και το κοινό έχει πρόσβαση σ’ αυτό κατά τις ώρες λειτουργίας του.

Βιβλιοθήκη

Αναγνωστήριο

Επισκέψεις σχολείων

Οι επισκέψεις πραγματοποιούνται σε συνεργασία με την εκπαιδευτική κοινότητα του Νομού, είτε ως μεμονωμένες επισκέψεις μαθητών, στο πλαίσιο της υλοποίησης των σχολικών ερευνητικών εργασιών τους, είτε κατά τμήμα με τη συνοδεία υπεύθυνων εκπαιδευτικών και μετά από συνεννόηση με το προσωπικό του Αρχείου.

Κατά τις επισκέψεις αυτές και στο πλαίσιο της δημιουργίας αρχειακής συνείδησης και ευαισθητοποίησής τους για την τοπική και για την γενική ιστορία, οι μαθητές ενημερώνονται για τον τρόπο λειτουργίας της υπηρεσίας και για το αρχειακό υλικό που απόκειται σε αυτήν.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση επισκεφθείτε την υπηρεσία ή επικοινωνήστε τηλεφωνικώς ή μέσω e-mail (βλ. Στοιχεία επικοινωνίας).