×Üñôçò ÐëïÞãçóçò Óõ÷íÝò åñùôÞóåéò ÓõíäÝóåéò

Äñáóôçñéüôçôåò

Εκδüσεις Σκοπüς των υπηρεσιþν των Γενικþν Αρχεßων του ΚρÜτους

1. ΧαρÜλαμπος ΠαντελÞς, Το Αρχεßο της εμπορικÞς εταιρεßας Παναγιþτη Ρßγγα & Υιþν 1864-1953, περιγραφÞ και περιεχüμενα του αρχεßου, ΓενικÜ Αρχεßα του ΚρÜτους - Τοπικü Αρχεßο ΠαραμυθιÜς, ΠαραμυθιÜ 1997

2. ΧαρÜλαμπος ΠαντελÞς, Μαργαρßτη Αλßκη, ΚατÜλογος - ΕυρετÞριο περιεχομÝνων ΓΑΚ - Tοπικοý Αρχεßου ΠαραμυθιÜς, ΓενικÜ Αρχεßα του ΚρÜτους - Τοπικü Αρχεßο ΠαραμυθιÜς, ΠαραμυθιÜ 2008

α) Η εποπτεßα, διÜσωση, συγκÝντρωση, συντÞρηση, καταγραφÞ, μικροφωτογρÜφηση, ταξινüμηση και ευρετηρßαση του αρχειακοý υλικοý της χþρας και η διÜθεση προς μελÝτη üλων των δημüσιων και ιδιωτικþν αρχεßων, εγγρÜφων και χειρογρÜφων, τα οποßα αναφÝρονται στην ιστορßα και στην πολιτιστικÞ κληρονομιÜ του ελληνικοý Ýθνους και σε ü,τι Ýχει σχÝση με τη διοικητικÞ, οικονομικÞ και κοινωνικÞ ζωÞ του ελληνικοý κρÜτους.

β) Η επισÞμανση και απογραφÞ των εχüντων ιστορικü ενδιαφÝρον δημüσιων αρχεßων, η επιλογÞ και εισαγωγÞ τους στα ΓενικÜ Αρχεßα του ΚρÜτους και η προετοιμασßα για τη διÜθεση στους μελετητÝς.

γ) Η συνεργασßα με τις αρχÝς της Εκκλησßας, των εκκλησιαστικþν και μοναστηριακþν ιδρυμÜτων και Üλλων θρησκευτικþν φορÝων για τη διÜσωση του αρχειακοý υλικοý.

δ) Η συνεργασßα με τους κατüχους ιδιωτικþν αρχεßων, τα οποßα παρουσιÜζουν ιστορικü ενδιαφÝρον.

ε) Η εποπτεßα των ειδικþν αρχεßων του Üρθρου 39.

στ) Η Ýκδοση δημοσιευμÜτων (περιοδικþν και αυτοτελþν), που εξυπηρετοýν τη γνþση των ιστορικþν πηγþν της χþρας.

ζ) Η συμμετοχÞ σε ερευνητικÜ προγρÜμματα σε συνεργασßα με Üλλους επιστημονικοýς φορεßς της ημεδαπÞς Þ της αλλοδαπÞς.

η) Ο εμπλουτισμüς με αγορÜ Þ αποδοχÞ δωρεÜς αρχειακοý υλικοý απü τους κατüχους τους και ομοιοτýπων αρχειακοý υλικοý που βρßσκονται σε ξÝνα κρÜτη Þ οργανισμοýς.

¶ρθρο 9 ν. 1946/1991 "ΓενικÜ Αρχεßα του ΚρÜτους (Γ.Α.Κ.) και Üλλες διατÜξεις".

ΣυνÝδρια- Ημερßδες

Στις 15/4/2016 πραγματοποιÞθηκε στο κτßριο του Τοπικοý Αρχεßου ΠαραμυθιÜς, ημερßδα με θÝμα «Διαχεßριση αρχειακοý υλικοý στις σχολικÝς μονÜδες ΠρωτοβÜθμιας Εκπαßδευσης». Η ημερßδα πραγματοποιÞθηκε με επιτυχßα, και συμμετεßχαν αρκετοß απü τους ΔιευθυντÝς των Δημοτικþν Σχολεßων του νομοý. ¾στερα απü την εισÞγηση - παρουσßαση για τη σημασßα και αξßα των εκπαιδευτικþν αρχεßων, ακολοýθησε παρουσßαση σχετικÜ με τη νομοθεσßα περß εκκαθÜρισης αρχεßων των υπηρεσιþν, και των σχολικþν μονÜδων. Στη συζÞτηση που ακολοýθησε Ýγινε αναφορÜ σε θÝματα συνεργασßας, Τοπικοý Αρχεßου και Εκπαιδευτικþν φορÝων, κατÜ την οποßα διαφÜνηκε η απüλυτη και αγαστÞ συνεργασßα που υπÜρχει απü το 1990 μÝχρι και σÞμερα. ΤÝθηκαν ερωτÞσεις και προβληματισμοß σχετικÜ με τη διατÞρηση του υλικοý, καθþς και στον τρüπο χορÞγησης στοιχεßων για Ýκδοση πιστοποιητικþν εξωσχολικÞς χρÞσης, απü αρχειακü υλικü που φυλÜσσεται στα ΓΑΚ. Επßσης μÝσα απü τη συζÞτηση εντοπßστηκε και καταγρÜφηκε  εκπαιδευτικü αρχειακü υλικü, για το οποßο και προγραμματßζεται η εισαγωγÞ του στα ΓΑΚ-Τοπικü Αρχεßο ΠαραμυθιÜς.

Δημοσιεýσεις βασισμÝνες στο υλικü του Αρχεßου
ΧαρÜλαμπος ΠαντελÞς, «Τοπικü Αρχεßο ΠαραμυθιÜς. ΟργÜνωση – Λειτουργßα και ΔρÜση», Δωδþνη:  Ιστορßα και Αρχαιολογßα, τüμος ΛΕ´(2006), ΕπιστημονικÞ Επετηρßδα της ΦιλοσοφικÞς ΣχολÞς του Πανεπιστημßου Ιωαννßνων

ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Την ΠαρασκευÞ 14 Οκτωβρßου 2016 πραγματοποιÞθηκε εκπαιδευτικÞ επßσκεψη της ΣΤ´ τÜξης του Δημοτικοý Σχολεßου ΣκανδÜλου-Γαρδικßου στο Τοπικü Αρχεßο ΠαραμυθιÜς. Οι μαθητÝς ξεναγÞθηκαν στους χþρους του Αρχεßου, ενημερþθηκαν για το σκοπü και τη δρÜση του και υλοποßησαν εκπαιδευτικü πρüγραμμα.

Στις 7 και 8 Οκτωβρßου 2015 επισκÝφτηκαν το Αρχεßο μας μαθητÝς απü το 2ο ΓυμνÜσιο Ηγουμενßτσας και το ΓυμνÜσιο ΠÝρδικας αντßστοιχα. Οι μαθητÝς ξεναγÞθηκαν στους χþρους του Αρχεßου, ενημερþθηκαν για τη δρÜση του, και μÝσα απü τα τεκμÞρια που τους παρουσιÜστηκαν Þρθαν σε επαφÞ με την εκπαιδευτικÞ, οικονομικÞ, πολιτισμικÞ και κοινωνικÞ ζωÞ της ΠαραμυθιÜς του 19ου και 20ου αιþνα.
¸κθεση Αρχεßακου Υλικοý

Στις 22/11/2014 πραγματοποιÞθηκε στο κτßριο των Γ.Α.Κ.-Τ.Α. ΠαραμυθιÜς Ýκθεση αρχειακοý υλικοý, φωτογραφßας και παλαιþν βιβλßων. Το υλικü κÜλυπτε χρονολογικÜ την περßοδο απü το Ýτος 1896 μÝχρι και το 1965 και αφοροýσε την εμπορικÞ δραστηριüτητα, την εκπαßδευση και τη διοßκηση στο νομü Θεσπρωτßας. Στην Ýκθεση αναρτÞθηκαν Ýγγραφα που αφοροýσαν εμπορικÞ αλληλογραφßα εταιριþν και επιχειρÞσεων που Ýδρευαν στην ΠαραμυθιÜ τον 19ο και αρχÝς του 20ου αιþνα, συμφωνητικÜ, τιμολüγια, μαθητολüγια και βιβλßα πρÜξεων, καθþς και διοικητικÜ Ýγγραφα.
Το κοινü και οι αρχÝς αγκÜλιασαν την προσπÜθειÜ μας με την μεγÜλη συμμετοχÞ στη εκδÞλωση.

Επßσης το 2015 πραγματοποιÞθηκε στο κτßριο Τοπικοý Αρχεßου ΠαραμυθιÜς επßσκεψη εκπαιδευτικþν απü τη Ρουμανßα μÝσα στα πλαßσια του προγρÜμματος COMENIUS REGIO 2013-2015,üπου και υπÞρξε συνεργασßα με τη Διεýθυνση ΠρωτοβÜθμιας Εκπαßδευσης Θεσπρωτßας για τους σκοποýς και τους στüχους του προγρÜμματος. ΠραγματοποιÞθηκε ξενÜγηση και δüθηκαν ενημερωτικÜ φυλλÜδια. Για τη δρÜση του Αρχεßου ΠαραμυθιÜς.

ÉÓÔÏÑÉÊÏ
ÕÐÇÑÅÓÉÅÓ ÐÑÏÓ ÔÏ ÊÏÉÍÏ
ÁÑ×ÅÉÁ-ÓÕËËÏÃÅÓ
ÄÑÁÓÔÇÑÉÏÔÇÔÅÓ