×Üñôçò ÐëïÞãçóçò Óõ÷íÝò åñùôÞóåéò ÓõíäÝóåéò

Äñáóôçñéüôçôåò

ΕκπαιδευτικÜ προγρÜμματα

Το μÞνα Οκτþβριο 2018 επισκÝφτηκαν το Αρχεßο μας αρκετÜ σχολεßα της Θεσπρωτßας.  ΣυγκεκριμÝνα, οι μαθητÝς των τριþν τÜξεων του ΕΠΑΛ ΠαραμυθιÜς, η Α´τÜξη του 2ου Γυμνασßου Ηγουμενßτσας, το Ειδικü Επαγγελματικü ΓυμνÜσιο και Λýκειο Ηγουμενßτσας και η Β´ και ΣΤ´ τÜξη του Β´ Δημοτικοý Σχολεßου Ηγουμενßτσας. Επßσης, οι μικροß μας φßλοι απü το Α´ και Β´ Νηπιαγωγεßο ΠαραμυθιÜς.

Οι μαθητÝς και οι εκπαιδευτικοß ξεναγÞθηκαν στους χþρους  και ενημερþθηκαν για τους σκοποýς και τις δρÜσεις των ΓΑΚ. Παρακολοýθησαν προβολÞ παλιþν φωτογραφιþν  της ΠαραμυθιÜς και της ευρýτερης περιοχÞς ενþ κÜποια τμÞματα συμμετεßχαν στο εκπαιδευτικü πρüγραμμα «Γνωρßζω την πüλη μου- Στο παζÜρι της ΠαραμυθιÜς». ΤÝλος, üλοι  οι μαθητÝς πÞραν μÝρος σε δραστηριüτητες ανÜλογες με την ηλικßα τους (φýλλα εργασßας, παζλ, κρυπτüλεξα κτλ.)

image1image2

Το Τ.Α. ΠαραμυθιÜς υποδÝχτηκε τους μαθητÝς των τÜξεων της Β´ Γυμνασßου Ηγουμενßτσας στις 13 Οκτωβρßου 2017.ΜÝσα απü την ξενÜγηση στους χþρους του Αρχεßου, την προβολÞ οπτικοακουστικοý υλικοý και την εφαρμογÞ του εκπαιδευτικοý προγρÜμματος «Μελετþντας τα Αρχεßα» ενημερþθηκαν για το σκοπü και τη δρÜση των ΓΑΚ και γνþρισαν την τοπικÞ ιστορßα με βÜση το αρχειακü υλικü.

ΕκπαιδευτικÞ επßσκεψη στο Τοπικü Αρχεßο ΠαραμυθιÜς πραγματοποßησαν οι μαθητÝς της Γ´ Λυκεßου ΕΠΑΛ ΠαραμυθιÜς στις 1 Μαρτßου 2017. Στα πλαßσια της επßσκεψης γνþρισαν τους χþρους του Αρχεßου και πληροφορÞθηκαν για τη σημασßα του αρχειακοý υλικοý. ΠαρÜλληλα υλοποßησαν το εκπαιδευτικü πρüγραμμα «Μελετþντας τα Αρχεßα».

Τα ΤμÞματα Διοßκησης και Οικονομικþν των ΕΠΑΛ Ηγουμενßτσας και ΠαραμυθιÜς ξεναγÞθηκαν στις 23 Φεβρουαρßου 2017 στο Τοπικü Αρχεßο. ΜÝσα απü την υλοποßηση του εκπαιδευτικοý προγρÜμματος «Μελετþντας τα Αρχεßα» Þρθαν σε επαφÞ με την τοπικÞ ιστορßα. ΕπεξεργÜστηκαν αρχεßα οικονομικοý περιεχομÝνου üπως κατÜστιχα και τιμολüγια εμπορικþν εταιρειþν της περιοχÞς, συγκρßνοντας Ýτσι την οικονομικÞ δραστηριüτητα μιας Üλλης εποχÞς.

Την ΠÝμπτη 23 Φεβρουαρßου 2017 οι μαθητÝς του Α´ Νηπιαγωγεßου ΠαραμυθιÜς τßμησαν την απελευθÝρωση της ΠαραμυθιÜς. Υλοποßησαν βιωματικÝς δραστηριüτητες  μÝσα στο χþρο του Τοπικοý Αρχεßου με θÝμα  φωτογραφßες του Γαλλοελβετοý φωτογρÜφου  Φρεντ ΜπουασονÜ που αποτυπþνουν χαρακτηριστικÝς εικüνες της εποχÞς.

Τα ΓενικÜ Αρχεßα του ΚρÜτους – Τοπικü Αρχεßο ΠαραμυθιÜς, επισκÝφτηκε την ΠαρασκευÞ 10 Φεβρουαρßου η Α´ τÜξη Ενιαßου Λυκεßου ΠαραμυθιÜς. H επßσκεψη αφοροýσε την ιστορßα και την εξÝλιξη της φωτογραφßας στο πÝρασμα του χρüνου. Οι μαθητÝς παρακολοýθησαν το πρüγραμμα «Μελετþντας τα Αρχεßα» και Þρθαν σε επαφÞ με φωτογραφικü αρχειακü υλικü, καλλιεργþντας Ýτσι αρχειακÞ συνεßδηση με βιωματικü τρüπο.

Οι μαθητÝς των  Γ´, Δ´, Ε´ και Στ ´ τÜξεων του Δημοτικοý Σχολεßου Ξηρολüφου την Τρßτη 24 και την ΤετÜρτη 25 Ιανουαρßου αντßστοιχα, επισκÝφτηκαν τα ΓενικÜ Αρχεßα του ΚρÜτους στην ΠαραμυθιÜ και παρα­κολοýθησαν το πρüγραμμα «Μελετþντας τα Αρχεßα», üπου γßνεται ανÜδειξη μÝρους της τοπικÞς ιστορßας βιω­ματικÜ.
Στην αρχÞ Ýγινε ξενÜ­γηση στους χþρους του Αρχεßου και ενημÝρωση σχετικÜ με την αξßα και τον ρüλο των Γενικþν Αρχεßων του ΚρÜ­τους. Στη συνÝχεια τα  παιδιÜ Ýγιναν μικροß ερευνητÝς, χωρßστηκαν σε ομÜδες και ανÝλυσαν φωτογραφßες και τεκμÞρια.

Το Τοπικü Αρχεßο ΠαραμυθιÜς σε συνδυασμü με τις επισκÝψεις μαθητþν, πραγματοποιεß εκπαιδευτικÜ προγρÜμματα, στα οποßα οι μαθητÝς αφοý ξεναγηθοýν στους χþρους του αρχεßου,  ενημερþνονται για το Ýργο των αρχειακþν υπηρεσιþν και συμπληρþνουν φýλλα εργασßας με τεκμÞρια (Ýγγραφα και φωτογραφικü υλικü). Τα φýλλα εργασßας εßναι προσαρμοσμÝνα για την πρωτοβÜθμια και δευτεροβÜθμια εκπαßδευση αντßστοιχα. Τα ερωτηματολüγια αφοροýν στην προσπÜθεια κατανüησης και ερμηνεßας των φωτογραφιþν και εγγρÜφων, στοχεýοντας επßσης να προκαλÝσουν το ενδιαφÝρον των μαθητþν για την αξßα των αρχειακþν πηγþν.

ΦτιÜξε την δικÞ σου ιστορßα, τον δικü σου κüσμο.

Ανακαλýπτω την ιστορßα μÝσα απü τα τεκμÞρια.

ΦτιÜξε την δικÞ σου ιστορßα, τον δικü σου κüσμο.

Το ΓυμνÜσιο ΠαραμυθιÜς φιλοξÝνησε στις 1/12/2016 το Τοπικü Αρχεßο. Οι μαθητÝς των Α´, Β´ και Γ´ τÜξεων μÝσα απü την ξενÜγηση κατανüησαν την αξßα του αρχειακοý πλοýτου της περιοχÞς που διασþζεται.

Το Τοπικü Αρχεßο επισκÝφθηκε το 3ο  Νηπιαγωγεßο ΠαραμυθιÜς την Τρßτη 22 Νοεμβρßου. Οι μικροß μαθητÝς με τις εκπαιδευτικοýς τους ξεναγÞθηκαν στους χþρους του Αρχεßου, ενημερþθηκαν για το σκοπü και τη δρÜση του και μÝσα απü βιωματικÝς δραστηριüτητες Þρθαν σε επαφÞ με την ιστορßα της περιοχÞς και τα μνημεßα της.

ÉÓÔÏÑÉÊÏ
ÕÐÇÑÅÓÉÅÓ ÐÑÏÓ ÔÏ ÊÏÉÍÏ
ÁÑ×ÅÉÁ-ÓÕËËÏÃÅÓ
ÄÑÁÓÔÇÑÉÏÔÇÔÅÓ